O drahých kovoch

Drahé kovy sú základnými surovinami na výrobu šperkov. Ale viete, ktoré medzi ne patria? Sú to zlato, striebro a minerály skupiny platina. Zlato a striebro pozná každý z nás a voľným okom ich vieme rozpoznať, no poznáte tieto kovy aj bližšie?

Zlato je kov, ktorý má neobyčajne vysoký lesk a má najväčšiu ťažnosť. Jeho hodnota sa vyjadruje v karátoch. Rýdze zlato má 24 karátov, ale väčšinou sa mieša s inými kovmi a vytvára zliatiny so striebrom, meďou, zinkom,... Práve preto, pretože samotné rýdze zlato je príliš mäkké a nevydržalo by každodenné používanie.  Aj najtenšia vrstva zlata na povrchu predmetu, dokáže predmet ochrániť pred koróziou – hrdzavením. Využíva sa aj v dentálnom priemysle. 

Striebro je ušľachtilý, biely, kujný kov, ktorý je najlepším vodičom elektrického prúdu. V súčasnosti má striebro charakter spotrebného kovu, to znamená, že svoje využitie nachádza v šperkárskom priemysle (zo zliatin s meďou), ale nájdeme ho aj v príboroch alebo vďaka vodivosti aj v elektropriemysle. Využíva sa aj výrobu CD, DVD nosičov alebo vo fotografickom priemysle.

Pochopiteľne pre nás – zlatníctvo, je striebro a zlato, jednou z hlavných  surovín na výrobu hodnotných, kvalitných a vkusných šperkov. Chceli sme len poukázať na ich rôznorodé vlastnosti, aby sme dali do popredia aj ich iný význam ako len využitie vo výrobe šperkov.

Update cookies preferences